Blog Listem

  • - *ERSAĞ * *ÜYE OL PARA KAZAN* *HELAL ÜRÜN KULLANMAK NASİP İŞİDİR.* *ERSAĞ ÜYELİK FORMU* *ERSAĞ HELAL SERTİFİKASI* *ÜRÜNLERİMİZ BİTKİSEL VE HELAL DIR* http://...

2.AYTıbbi açıklama: Yumurtlama döneminde, yumurtayı sarmalayan doku, "corpus luteum"u oluşturur. Corpus luteum, yumurtlamadan regl görmeye kadar geçen dönemde progesteron ve östrojen salgılar. Eğer yumurta döllenmezse, corpus luteum ortadan kalkar ve siz de regl görürsünüz. Ama eğer hamilelik oluşursa, yani yumurta döllenirse HCG hormonu salgılanmaya başlar ve corpus luteum'a hormon salgılamaya devam etmesini haber verir. Bu sayede regl görmezsiniz ve hamilelik devam eder. HCG hormonu, sadece hamilelikte salgılanır, bu yüzden hamileliğin kesin olarak saptanmasını da HCG sağlar. Regliniz sadece 1 hafta gecikse bile en basit test, HCG hormonu seviyesinin yüksekliği ile hamileliğinizi onaylayabilir, önümüzdeki 2 ay boyunca HCG, giderek artan oranlarda salgılanır, hamileliğin 13. haftasından itibaren de yavaş yavaş azalır. Çünkü bu dönemden sonra hormon üretimini, yeni oluşan plasenta, yerine getirmeye başlar.

Tıbbi açıklama: İlk 3 ay boyunca östrojen salgısının büyük kısmını corpus luteum gerçekleştirir. Bundan sonraki dönemde ise plasenta, östrojen salgılar. İlk 3 ay boyunca östrojen salgısı, yumurtlamadan regl dönemine kadar olandan biraz daha fazladır. Ancak 3 aydan sonra östrojen, çok fazla salgılanmaya başlar. Normal değerin 30-50 katına kadar yükselir. Rahimdeki kaslar ile göğüslerdeki süt kanallarının büyümesine ve rahme yeterli kan gitmesine yardımcı olur. Bunun yanında eklemlerinizi de yumuşatır, özellikle de pelvisi doğuma hazırlamak için daha gevşek hale getirir. Hatta hamileliğin son günlerindeki yüksek östrojen ve buna eklenen progesteron seviyesindeki düşüşün, doğumu başlattığı düşünülür. Östrojen, cilde rengini veren pigment maddesinin de artmasına yol açar. Bu yüzden hamilelikte göğüs uçlarınızın rengi koyulaşır ve yüzünüz çillenir. Östrojenin etkisi ile cinsel açıdan da daha aktif olmayı arzulayabilirsiniz.