Blog Listem

  • - *ERSAĞ * *ÜYE OL PARA KAZAN* *HELAL ÜRÜN KULLANMAK NASİP İŞİDİR.* *ERSAĞ ÜYELİK FORMU* *ERSAĞ HELAL SERTİFİKASI* *ÜRÜNLERİMİZ BİTKİSEL VE HELAL DIR* http://...

6.AY

HAMİLELİKTE ALTINCI AY ...6.AY


HAMİLELİKTE ALTINCI AY 6.AY
HAMİLELİKTE 6. AY
HAMİLELİKTE 6. AY

Sizdeki değişiklikler:

- Kilonuz artık düzenli olarak artmaktadır. 5-7 kg kadar kilo alabilirsiniz bu tüm hamilelik boyunca alınan kilonun 50-60’ı kadardır. Aşermeler artabilir ancak abur cubur yemekten uzak durmaya çalışın. İştahınız iyi ve bulantılarınız nadiren olabilir. Buna rağmen ağır yağlı acılı yiyecekleri takiben mide ekşimeleriniz olabilir.

- Dişlerinizi fırçalarken dişetleriniz kanayabilir bu hamilelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelik hormonları dişetlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açarakkolayca kanamasına neden olur. Dişlerinizi düzenli veyumuşak hareketlerle yumuşak diş fırçasıyla fırçalayın ve iple temizleyin. Dişetleriniz acısada hamilelikte çürükleri önlemek için koruyucu işlemlerin yapılması çok önemlidir.

- Karnınızda kalçalarınızda ve göğüslerinizde gerilme işaretleri soluk kırmızı çizgiler oluşabilir gebelik çatlakları stria adı verilir veya koyu lekeler görülmeye başlayabilir. Bunları gidermede kremlerin pek yararı olmaz ancak yinede yumuşatıcı kremler sürebilirsiniz. Ama göğüslerdeki çatlakları destekleyici sutyen kullanmak önleyebilir. Hamileliğin bu döneminde bu çatlakların görülmesi tipiktir doğumdan sonra solarak gümüş beyaz renge dönüşür tamamen kaybolmayabilir. Gerilmeye bağlı karında kaşıntı olabilir.

- Gözlerinizde ışığa karşı duyarlılık oluşabilir. Hamilelikte görülebilen bir belirtidir. Sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza danışın.

- Rahminiz daha yukarı çıktığı için idrar torbası üzerindeki baskısı azaldığından idrar yapma sıklığı azalır.

- Braxton Hicks kasılmaları denen kasılmalar rahim kaslarınızda gerilme ve gevşemeleri sizi doğuma hazırlar. Eğer saatte 4 veya daha fazla kasılmanız olursa doktorunuza bildirin.

- Bebeğin tekmelerini karnınızın yukarı veya aşağısında hissedebilirsiniz. Aniden kasığınızda karnınızın yan tarafına ilerleyen keskin ağrılar hissedebilirsiniz. Rahimi destekleyen bağ ve yapıların krampı nedeniyle bu ağrılar olabilir. Ani hareket ve dönmelerden kaçınmalısınız.

- Karın veya yüzde ciltte renk değişikliği olabilir.

- Ayak bileklerinde ayaklarda el ve yüzde şişme olabilir.

- Sırt ve bel ağrıları olabilir.

- Sıcağa karşı daha duyarlı olabilir daha çok terleyebilirsiniz bol su içmelisiniz.

- Cinsel isteğiniz her hafta değişebilir azalabilir artabilir.

- Dalgın olabilir ağırlık nedeniyle sıkılmış olabilirsiniz.

- Bebeğinizin büyümesini içinizde daha fazla hissedersiniz. Hamileliğiniz sırasında ortaya çıkan problemleri ve bebeğinizin sağlığına etkilerini düşünebilirsiniz. Çoğu hamile kadın bu nedenle endişelenebilir.

Bebeğinizdeki değişiklikler

- Bebeğiniz artık minyatür bir bebek görünümündedir dudakları daha belirgindir gözleri gelişmiştir. Gözlerini açıp kapayabilir kaşlarını çatabilir yan bakabilir ve sesleri duyabilir.

- Karnınıza ışık kaynağı yöneltilirse bebeğiniz başını çevirir.

- Bebeğiniz bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar ama akciğerlerinde henüz hava yoktur.

- El ve ayak parmak izleri şekillenmeye başlamıştır.

Öksürebilir hıçkırabilir hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür.

- Cildi hala kırmızı ve kırışıktır.

- Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte kendini yeniler bebeğin ısını düzenler ve darbelerden korur.

- Bebeğinizin ölçüleri boyu 28-35 cm civarında ağırlığı 700-900 g civarındadır

Muayene ve laboratuar tetkikleri

- Kan basıncı ve kilonuz ölçülmeli.

- İdrar tetkikiniz yapılmalı.

- Şişlik nedeniyle el ve ayaklar varis açısından bacak muayenesi yapılmalı.

- Fundusun yüksekliğine bakılmalı.

- Fetus kalp atışları muayene edilmeli.

- Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalı.
Artık bebeğimiz 6 Aylık oldu. Ağırlaştı.Onun varlığını artık her an hissedebiliyoruz. Peki bu ay bizi ve bebeğimizi ne gibi gelişmeler bekliyor. Kilomuz bu ay ne kadar artabilir?mesela .karnımız ne kadar büyür? Bebeğimiz hangi büyüklüğe ulaşır? Merak ediyosanız.
Hadi yazının devamını okuyalım…
Kilonuz artık düzenli olarak artmaktadır. 5-7 kg kadar kilo alabilirsiniz, bu tüm hamilelik boyunca alınan kilonun 50-60’ı kadardır. Aşermeler artabilir, ancak abur cubur yemekten uzak durmaya çalışın. İştahınız iyi ve bulantılarınız nadiren olabilir. Buna rağmen ağır, yağlı, acılı yiyecekleri takiben mide ekşimeleriniz olabilir.
*Dişlerinizi fırçalarken dişetleriniz kanayabilir, bu hamilelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelik hormonları dişetlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açarak kolayca kanamasına neden olur. Dişlerinizi düzenli ve yumuşak hareketlerle, yumuşak diş fırçasıyla fırçalayın ve iple temizleyin. Dişetleriniz acısada, hamilelikte çürükleri önlemek için koruyucu işlemlerin yapılması çok önemlidir.
*Karnınızda, kalçalarınızda ve göğüslerinizde gerilme işaretleri, soluk kırmızı çizgiler oluşabilir, gebelik çatlakları, stria adı verilir veya koyu lekeler görülmeye başlayabilir. Bunları gidermede kremlerin pek yararı olmaz ancak yinede yumuşatıcı kremler sürebilirsiniz. Ama göğüslerdeki çatlakları destekleyici sutyen kullanmak önleyebilir. Hamileliğin bu döneminde bu çatlakların görülmesi tipiktir, doğumdan sonra solarak gümüş beyaz renge dönüşür, tamamen kaybolmayabilir. Gerilmeye bağlı karında kaşıntı olabilir.
*Gözlerinizde ışığa karşı duyarlılık oluşabilir. Hamilelikte görülebilen bir belirtidir. Sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışın.
*Rahminiz daha yukarı çıktığı için idrar torbası üzerindeki baskısı azaldığından idrar yapma sıklığı azalır.
*Braxton Hicks kasılmaları denen kasılmalar, rahim kaslarınızda gerilme ve gevşemeleri sizi doğuma hazırlar. Eğer saatte 4 veya daha fazla kasılmanız olursa doktorunuza bildirin.
* Bebeğin tekmelerini karnınızın yukarı veya aşağısında hissedebilirsiniz. Aniden kasığınızda karnınızın yan tarafına ilerleyen keskin ağrılar hissedebilirsiniz. Rahimi destekleyen bağ ve yapıların krampı nedeniyle bu ağrılar olabilir. Ani hareket ve dönmelerden kaçınmalısınız.
* Karın veya yüzde ciltte renk değişikliği olabilir.
*Ayak bileklerinde, ayaklarda,el ve yüzde şişme olabilir.
*Sırt ve bel ağrıları olabilir.
* Sıcağa karşı daha duyarlı olabilir, daha çok terleyebilirsiniz, bol su içmelisiniz.
* Cinsel isteğiniz her hafta değişebilir, azalabilir, artabilir.
* Dalgın olabilir, ağırlık nedeniyle sıkılmış olabilirsiniz.
* Bebeğinizin büyümesini içinizde daha fazla hissedersiniz. Hamileliğiniz sırasında ortaya çıkan problemleri ve bebeğinizin sağlığına etkilerini düşünebilirsiniz. Çoğu hamile kadın bu nedenle endişelenebilir.

b) Bebekteki değişiklikler :
* Bebek artık minyatür bir bebek görünümündedir, dudakları daha belirgindir, gözleri gelişmiştir. Gözlerini açıp kapayabilir, kaşlarını çatabilir, yan bakabilir ve sesleri duyabilir.
*Karına ışık kaynağı yöneltilirse, bebek başını çevirir.
*Bebek bazı solunum hareketleri yapmaya başlar. Ancak akciğerlerinde henüz hava yoktur.
* El ve ayak parmak izleri şekillenmeye başlamıştır.
* Öksürebilir, hıçkırabilir, hareketlerini hissedilebilir. Artık bebek karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür.
* Cildi hala kırmızı ve kırışıktır.
* Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte kendini yeniler, bebeğin ısını düzenler ve darbelerden korur.
* Bebeğin ölçüleri, boyu 28-35 cm civarında, ağırlığı 700-900 g civarındadır.

c) Yapılması gerekenler :
* Kan basıncı ve kilo ölçülmelidir.
* İdrar tetkiki yapılmalıdır.
* Şişlik nedeniyle el ve ayaklar, varis açısından bacak muayenesi yapılmalıdır.
* Fundusun yüksekliğine bakılmalıdır.
* Fetus kalp atışları muayene edilmelidir.
* Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalıdır.
d ) İhtiyaçlar :
*Anne kendini iyi hissetmese dahi kontrol ve muayeneler yaptırılmalıdır.
* Bitki, sebze,, tahıl ile dengeli beslenilmelidir.
*Doğum kurslarına gidilebilir.
* Sık sık dinlenilmelidir.
*Anne bebeğini kendi sütü ile beslemeyi planlıyorsa doktora göğüs ve göğüs ucunun muayenesini yaptırmalıdır. Şimdiden göğüs ucu hazırlanmaya başlanmalı, zaman zaman havalandırılmalı ve sütyen içinde hareket ettirilmelidir. Yavaşça ovalanmalı ve sabun kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Doğum eğitim kursları
• Doğum eğitim kursları ile doğum sırasında anneler kendilerine yardımcı olacak pek çok şey öğrenebilir. Korkularla baş etmek ve doğumda yapılması gerekenler öğrenilebilir. Lamaze en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir ve hamile kadını bedensel ve ruhsal açıdan doğuma hazırlar. Gevşeme tekniklerini, nefes almayı, ağrıları hafifletmeyi, rahatlamayı öğretir. Bu metod, doğum kasılmalarına vücudun gevşemeyle cevap vermesini öğretir.Bu kurslara başlamak için en uygun dönem hamileliğin 6.-7.-8. aylarıdır